Cum sa ajutam o persoana cu depresie ?

Depresie Afectiuni neurologice Atac de panica Dementa aterosclerotica cu caracteristici depresive Depresie majora Depresie nevrotica Psihoza Psihoza depresiva
+5
Vezi toate grupurile

Postata de geanyna1 cu 6 ani in urma.

Buna ziua!după moartea tatălui,mama a căzut într-o depresie urata!n vrea sa mănânce, sa își ia pastilele (nici cele de la psihiatrie, nici cele de diabet,tensiune,etc)!nu a fost internata intr un spital dar mi a primit ajutorul de care avea nevoie!acum sta acasă,singura, pentru ca refuza și orice femeie o punem, ba chiar a dat afara 2,sta singura, închisă în casa, în pat cu jaluzelele trase,fără a ieși afara,nemancând, fata medicamente! Nu vrea sa meargă la spital, la psihiatrun, nicăieri! Zice ca vrea sa moara în patul ei! Dar eu nu pot trai cu asta!cum sa facem sa o convingem sa meargă măcar la un control? La predeal la recuperare privata?sau sa o ducem cu forța? Sa o lăsăm sa moara?mor și eu încet! Ma simt neputinfioasa și nu știu care e decizia buna! Va rog sa ma sfătuiți! Va rog!

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 6 ani

Buna ziua! Mama dvs a facut depresie. Poate sa isi revina cata vreme urmeaza tratamentul (corrrect!!!) prescris de medicul psihiatru. Daca refuza tratamentul, nu aveti ce face. De asemeane, fiind pe tratament, este un moment extrem de critic: atunci cand, datorita medicamentelor, capata destula forta pentru a face gestul suicidal. Ar fi bine sa nu locuiasca singura.
Daca va mai pot ajuta cu ceva, contactati-ma si vorbim!
Sanatate si toate cele bune!