cum pot scapa de cosmarurile din fiecare noapte?????

Depresie Cosmar

Postata de kitty81 cu 12 ani in urma.

Buna ziua.de o buna perioada de timp noptile au devenit un calvar pt mine.efectiv in fiecare noapte visez foarte urit,ma trezesc si simt ca imi iese inima din piept de frica si nu ma mai pot odihni deloc.specific ca sunt casatorita,sotul meu imi este alaturi si ma fprijina moral,nu duc o viata tumultoasa...........si totusi ce se intimpla????trebui oare sa merg la un specialist,ma poate ajuta sa scap si sa imi regasesc linistea?!multumesc

Raspunsuri (17)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Va recomand sa apelati la serviciile unui psihoterapeut care sa va ajute sa intelegeti ce sunt aceste vise si ce semnificatie au ele pentru dvs si ce a determinat aparitia lor. Un prim pas va fi si acela sa notati imediat ce v-ati trezit ce ati visat. Stiu ca este dificil un pic, dar este important pentru a reusi apoi impreuna cu psihoterapeutul sa gasiti semnificatia.

Va doresc mult succes

kitty81

acum 12 ani

multumesc mult.

Psiholog Liliana Puchea

acum 12 ani

Buna ziua
Visele reprezinta limbajul simbolic al vietii inconstiente Ele vin in ajutorul nostru chiar si atunci cind vorbim despre cosmar care cu alte cuvinte are menirea de a ne atrage atentia asupra a ceva ce se intimpla cu noi dar catre care nu prea ne indreptam atentia
Asa cum a spus si colega mea mai sus un prim pas este sa notati visele imediat dupa ce v-ati trezit iar cu ajutorul psihoterapeutului sa puteti descifra limbajul simbolic al visului si nu numai

Liliana Puchea
Psihoterapie
Consiliere psihologica
Telefon 0722207760
Adresa cabinet Bucuresti, Bdul Natiunile Unite, nr.8, bl.104, sc.5, et.4, ap, 96
http://cabinetdepsihologiepuchealiliana.blogspot.com

kitty81

acum 12 ani

va multumesc!

calin_adrian90

acum 12 ani

incercati sa mancati pana in ora 19:00 si beti multe lichide pe zi rugati-va inainte culcare duceti-va la biserica sa vedeti atunci va doresc multa sanatate

dr. pasztai zoltan

acum 12 ani

Va recomand ( fara sa stiu mai multe despre situatia si viata d-ra) ,
- miscare in aer liber cu aproximativ 2-3 ore inainte de culcare,
-sa cititi si un roman relaxant , poezii,
- sa ascultati in surdina muzica care va place , dar daca e posibil sa fie relaxant si mai lent,
- kinetoterapie si automasaj relaxant , dupa o baie calda ,
Multa Sanatate .
ZP

alexandra

acum 8 ani

fac toate astea, dar visez seară de seară cu un criminal care e gata să mă omoare, adevărul e că am bloc de ram stâng total, e la fel și dacă iau și dacă nu iau medicamentele prescrise, țin dietă cât pot, da lucrez în servicii clieți, job stresant, ore suplimenate și situație financiară proastă, plus legături de familie sub orice critică.

Alexa I

acum 12 ani

Buna, eu aveam exact aceiasi problema, am fost la un psihoterapeut si da pot spune ca visele sau rarit, pe o perioada de timp.. dar totusi nu as putea spune ca in sine psihoterapia m-a ajutat.
Ceea ce m-a ajutat este ca am putut sa vorbesc cu o persoana straina despre problemele mele si siguranta ca nimeni nu ar afla orice as putea sa ii zic.

Daca ai nevoie de vreun sfat sa orice iti las mailul meu. [email protected]

danyta26

acum 12 ani

eu pateam la fel.din pacate nu sunt in tara,dar iam povestit memei .mia luat o bluza de-a mea si sa dus la biserica.din acea sera va spun sincer,nu am mai avut cosmaruri

danyta26

acum 12 ani

preotul face si minuni

rangu lucia

acum 12 ani

si eu am cosmaruri de luni bune,acumnincerc sa maninc pina la ora 18 si 30 si ceva usor,mai iau tinctura de valeriana in cursul zilei,dar cosmarurile nu ma parasesc.inca n-am vorbit cu un preot,dar o voi face..iau un medicament antialergic dimineata si ma gindesc ca poate de la acela ,caci sint ssi somnolenta.ce as mai putea lua? ma trezesc prost dispusa si nu totdeauna tin minte visele.adresa email;[email protected]

sanda

acum 10 ani

ma numesc sanda ,am 54 de ani si sunt hipertensiva .Foarte des am cosmaruri noaptea si visez mereu acelasi lucru cum ca uit sa-mi iau medicamentele de tensiune .Sotului meu I-am spus ca am cosmaruri noaptea iar el rade si se distreaza pe seama mea mai ales ca atunci cand dorm ii spun si lui in vis cu glas tare ca fug repede sa-mi iau medicamentele.ca nu le-am luat de trei zile.Ce pot sa fac sa scap de aceste cosmaruri ?

Ioana

acum 10 ani

Si eu am patit acelasi lucru dar mi.am inchinat perna de 3 ori si am scapat de cosmaruri

Bianca

acum 9 ani

Va rog sa ma ajutati . Am18 ani si nu mai dorm bine de jumate de luna. Am niste cosmaruri oribile simt ca inebunesc. Visez mereu ca casa mi e bantuita. Bunicul meu sa sinucis unde locuiesc eu. Va rog nu mai pot nu stiu cu cine sa vb. Mentionez ca am cv bubite si o sa urmez un tratament . Se poate ca de la ele sa mj fie tulburat somnul. Ajutor!

yuri boyka

acum 9 ani

pt bianca.cunosc pe cineva care te poate scapa de cosmaruri.vorbim mai multe pe mess.asta e id meu leuionutalex

butnaru sabina

acum 9 ani

In fiecare zi 5 zile la rand am cosmaruri.Ce pot sa fac.Sambata si duminica visez,dar nu-mi amintesc nimic.Apoi de luni pana vineri am cosmaruri.Inaintea de a ma culca citesc,ascult muzica lenta,ma primblu la aer curat cu 3-4 ore inainte de culcare.Nu privesc filme horror.Am 12 ani si nu stiu ce sa fac de o luna ma chinuie cosmarurile.Ajutatima.

yuri boyka

acum 9 ani

pt tine butnaru sabina.stiu pe cineva care te poate scapa de cosmaruri.iti dau mailu meu [email protected] imi scrii ca sa vorbim