Cum pot merge regulat la psihiatru fara sa fiu afectat la serviciu prin sistemul public de sănătate?

Depresie

Postata de Maria cu o luna in urma.

Doresc sa stiu daca pot merge la psihiatru prin Casa nationala de asisurari de sanatate fara sa fiu afectată in vreun fel! Eu doresc sa ma fac bine dupa o depresie severa si am nevoie de psihiatru si psihoterapie dar la privat nu mi permit? Ce cale pot urma sa beneficiez de tratament si terapie fara sa fiu afectat in vreun fel?? Multumesc pentru raspuns!!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Puteti merge la psihiatru prin intermediul Casei Nationale de Asigurari de Sanatate (CNAS). Pentru a beneficia de acest serviciu, trebuie sa aveti trimitere de la medicul tau de familie pentru psihiatru. Toate consultatiile si tratamentele la psihiatru sunt confidentiale, prin urmare angajatorul dvs. nu va avea acces la aceste detalii medicale.

Dupa consultatia cu psihiatrul, acesta va poate prescrie anumite sedinte de psihoterapie si medicamente care sunt decontate de CNAS. Desigur, exista un numar limitat de sedinte de psihoterapie care sunt decontate de CNAS, dar acesta poate fi suficient pentru inceput.

Va recomandam totusi sa discutati cu medicul psihiatru despre optiunile pe care le aveti si cum puteti gestiona situatia in cel mai bun mod posibil pentru dvs.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/cum-te-ajuta-psihoterapia-psiholog-sau-psihiatrui_16828
sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/de-ce-este-importanta-psihoterapia-ca-adjuvant-in-unele-afectiunii_17837

Utilizator11705474966

acum o luna

Va multumesc pentru raspuns!!