Anxietate sau tahicardie?

Depresie

Postata de Dana V cu un an in urma.

Mi se intampla foarte des sa am stare generala de rau,transpir,ameteala,puls 100/minut desi tensiunea este 10/6 sau 11/7,pur si simplu incep sa tremur,slabiciune in tot corpul,analize bune si va rog apelez la d-vstra ptr ca nu stiu ce fel de dr sa ma duc am inceput cu orl,interne,cardiologie,psihologie...Multumescanticipat

Raspunsuri (2)

Psihoterapeut Laura Ciocoiu

acum un an

Buna ziua,

Daca ati eliminat orice cauza organica, prin control la diferite specialitati, cel mai probabil este o manifestare ce are cauza psihologica ( emotionala). Observ ca ati scris si psihologie. Ce v- a spus psihologul ( banuiesc psiholog clinician)?
Un psihoterapeut va poate ajuta sa descoperiți ce se ascunde in spatele acestor simptome, fiindca nimic nu apare fara o cauza.

Ca specialist, pot sa va spun ca e important sa mergeti la cauza...
Solicitati ajutorul unui psihoterapeut, impreuna cu care sa mergeti la cauza manifestarilor somatice!

Sanatate!

Psih. Stefania Budacu

acum un an

Buna seara.
Se incepe prin eliminare, si anume eliminarea posibilelor cauze organice: va recomand sa mergeti la internist, care va decide inde va trimite in afara de cardiolog - piate recomanda si un examen efectuat de medicul endocrinolog. Daca toate analizele sunt in ordine, si chiar daca nu sunt (cu atat mai mult!), va recomand sa va adresati unui psihoterapeut.
Toate cele bune!