Se poate o explicatie pentru aceste analize?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Anq cu 2 saptamani in urma.

Copil 1 an 10 luni i-a venit analiza Indice de distributie a eritrocitelor (RDW-SD) scazut 32,8 , medicul a zis ca hemoglobine este scazuta, pe cand mai sus arata ca hemoglobina este ok, ce ar insemna asta ? Va rog sa ma ajutati

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

RDW-SD redus nu este neaparat un semnal de alarma si nu indica neaparat o problema medicala. RDW-SD se refera la variatia dimensiunilor globulelor rosii. Un RDW-SD scazut indica faptul ca globulele rosii sunt in mare parte de aceeasi marime.

Este posibil ca medicul sa fie ingrijorat de faptul ca hemoglobina este scazuta in pofida faptului ca valoarea sa pare ca fiind optima in analize, posibil datorita anumitor factori precum variabilitatea in dimensiune a globulelor rosii.

Va recomandam sa discutati cu medicul pediatru eventuale neclaritati.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Anemiile/anemia-feripriva-prin-carenta-de-fier_913

Puteti accesa sectiunea Interpretare analize pentru mai multe informatii:
https://sfatulmedicului.ro/index.php?module=AnalizePrezentare&action=interpretor_single&id_analiza=4