Buna ziua bebelusul meu are fontanela mare ce pot face?

Cresterea si dezvoltarea copiilor

Postata de Utilizator11710274126 cu o luna in urma.

Ii dau vigantol 6 picături pe zi dar mi sa dat un sfat s-ai dau SunD3 ,ce pot face ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Exista o variatie semnificativa in marimea normala a fontanelei (spatiul moale de pe craniul bebelusului unde oasele inca nu s-au unit), deci este important sa discutati cu pediatrul daca va ingrijoreaza acest aspect. Fontanela mare nu este neaparat un semn de ingrijorare; poate fi doar variatia normala a bebelusului dumneavoastra.

In ceea ce priveste administrarea de vitamina D la bebelusi, sunt doua tipuri care se recomanda: Vigantol si SunD3. Ambele contin vitamina D3, dar difera in concentratie si mod de administrare. Este esential sa discutati cu pediatrul despre schema de dozare adecvata pentru bebelusul dumneavoastra.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru bebelusul dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Nou-nascutul/forma-capului-la-bebelusi-ce-este-normali_297
sfatulmedicului.ro/Vitamine-si-minerale/rahitismul-deficitul-de-vitamina-d-la-copii_5168
sfatulmedicului.ro/Nou-nascutul/cresterea-si-dezvoltarea-nou-nascutilor_246
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/investigatii-medicale-recomandate-in-primul-an-de-viata-al-bebelusului_20317
sfatulmedicului.ro/Alimentatia-sanatoasa/ce-trebuie-sa-stiti-despre-suplimentarea-nutrientilor-in-alimentatia-beb_12680