constipatie la copil de 14 ani

Constipatia si diareea copilului

Postata de balikashoot cu 12 ani in urma.

Baietelul meu de 14 ani are sacun la 4-5 zile dar diametrul este mult mai mare de cat al unui adult (5-6cm)si lung de 18-20 cm ,precizez ca asa este fiecare scaun,Ar trebui sa ma ingrijoreze acest lucru?daca da va rog sa imi spuneti ce este de facut,Mentionez ca face destul de des indigestii

Raspunsuri (3)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Folositi in alimentatia fiului d-vs , " Cereale si Fulgi de ovaz " , se va modifica tranzitul intestinal ( numar de scaune si consistenta ). Nu conteaza dimensiunile masei fecale .

victoras

acum 12 ani

Parea mea este ca ar trebui obisnuit cu un fruct dimineata ,pe stomacul gol.Asta insemnind un mar(pe cit posibil cu coaja),o portocala sau o banana.Fructele sunt o sursa de fibra necesara organismului si sunt ca o "matura" pt. colon.Am avut si eu o perioada cind am avut constipatie si am rezolvat problema astfel.Si nu uita de salatele servite la felul doi :varza,sfecla,un excelent mineralizant si vitaminizant,ridichile,etc.Taritele de griu sunt si ele de ajutor.TOATE ACESTEA AJUTA TRANZITUL INTESTINAL!! Sanatate !!!!

daniel

acum 10 ani

copilul dvs are ceea ce se numeste megacolon. din cauza ca "iese rar afara" i s-a marit colonul.