indigestie?

Colici si alte tulburari digestive la copii Indigestie

Postata de pauladavid cu 13 ani in urma.

Baietelul meu are 3 ani si 4 luni,de cateva zile (4 )nu vrea sa manance nimic,acum are si diaree,ii dau ceai de menta nu are febra dar ma ingrijoreaza faptul ca nu mananca,ce sa mai fac....cand incerc sa-i dau ceva are senzatie de voma

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 13 ani

Bună seara ,
Refuzul alimentaţiei trebuie să aibă o cauză( organismul o cunoaste ) noi încă nu deci respectaţi pauza solicitată de organism , oferiţi-i copilului lichide , sucuri si treptat, treptat ceea ce doreste în cantităţi fracţionate( eventual le asezaţi pe o măsuţă la vedere ca pe ceva tentant,fără prea mult îndemn. Poate apare pe parcurs o simptomatologie .
Cu sănătate Dr Emil Otesteanu

ILEANA MIHAELA DINU

acum 13 ani

Buna seara, baietelul meu are 2 ani si 7 luni, sunt perioade cand are scaun normal dar sunt si perioade cand are scaune moi.Cand are scaune moi el are pofta de mancare dar imediat dupa ce mananca se vaita de burta, si imediat are scaun moale. De retinut ca mananca mancare usoara , regim, ceaiuri, nu sucuri, nu dulciuri; Inca un amanunt: scaunul moale miroase (uneori) Coprocultura este ok, ex parazitologic repetat este ok
Multumesc, Mihaela,

ruth-ioana

acum 13 ani

buna, si fetita mea face la fel dar in perioada cand nu vrea sa manance incerc cu ceaiuri, nu insist cu mancarea,dupa aia cere singura ceva de mancare si atunci ii dau ce vrea

membru239637

acum 11 ani

Am intoleranta la lactoza. Am nevoie de denumirea unor medicamente care sa neutralizeze lactoza, picaturi care se pun in lapte sau pastile, pe baza de lactaza. Stie cineva denumirea unor astfel de medicamente???