HDL colesterol limita superioara?

Colesterol

Postata de Utilizator11700168219 cu 4 luni in urma.

Buna ziua,

Se poate ca HDL colesterol sa fie prea mult ac***a 92.6? Care este limita superioara normala?

Multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

In general, HDL (colesterolul bun) ajuta la eliminarea colesterolului rau din organism si are un efect protector asupra sistemului cardiovascular. Nivelurile normale ale HDL colesterolului variaza in functie de sex, varsta si alte factori de risc. Cu toate acestea, in mod obisnuit, nivelul normal al HDL colesterolului este considerat a fi mai mare de 40 mg/dL (1.0 mmol/L) la barbati si mai mare de 50 mg/dL (1.3 mmol/L) la femei.

In cazul dumneavoastra, valorile de 92.6 pot fi considerate ridicate si acest lucru poate fi un semn pozitiv pentru sanatatea cardiovasculara. Cu toate acestea, este intotdeauna recomandat sa discutati rezultatele si ingrijorarile cu medicul dumneavoastra, deoarece acesta va avea cunostintele complete despre istoricul medical si va putea oferi o evaluare mai adecvata in contextul personal.

Este important sa tineti cont de faptul ca HDL colesterolul nu poate fi prea mare, in general.

Va recomandam sa va programati la medic pentru a primi un sfat specific pentru situatia dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Colesterolul-si-trigliceridele/8-cauze-ale-colesterolului-marit_7903