Cum pot scăpa de colesterol ?

Colesterol

Postata de Ana Maria cu o luna in urma.

Colesterol total 233,LDL 147,lipide totale 694.3, hemoglobina erotricitara 34, pacientul 56 ani

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Pentru a scapa de un nivel ridicat de colesterol, iata cateva sugestii:

1. Modificati dieta: Scaderea aportului de colesterol din alimentele consumate poate ajuta semnificativ. Asta inseamna ca ar trebui sa incercati sa evitati alimentele grase, precum carnea rosie si produsele lactate cu continut ridicat de grasime. In loc sa consumati aceste alimente, optati pentru alimente sarace in grasimi, cum ar fi legumele, fructele si cerealele integrale.

2. Exercitiul fizic: Activitatea fizica regulata poate ajuta la scaderea nivelului de colesterol LDL (colesterolul "rau") si la cresterea nivelului de colesterol HDL (colesterolul "bun"). Exercitiile fizice regulate, cum ar fi mersul pe jos, joggingul sau mersul pe bicicleta, pot fi de mare ajutor.

3. Renuntati la fumat: Fumatul poate creste nivelul de colesterol LDL si poate scadea nivelul de colesterol HDL.

4. Consumati alcool cu moderatie: Consumul excesiv de alcool poate duce la cresterea nivelului de colesterol si la alte probleme de sanatate.

5. Luati medicamente: In unele cazuri, modificarile stilului de viata nu sunt suficiente pentru a scadea nivelul de colesterol. In acest caz, medicul poate recomanda medicamente pentru a ajuta la scaderea nivelului de colesterol.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Colesterolul-si-trigliceridele/8-cauze-ale-colesterolului-marit_7903
sfatulmedicului.ro/Colesterolul-si-trigliceridele/hipercolesterolemia-si-strategii-de-prevenire-a-bolilor-cardiace_152

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.