Scurgerile vaginale de culoare maro?

Ciclul menstrual

Postata de GeorgetaU cu 10 luni in urma.

Bună ziua!
Luna aceasta mi-a întârziat ciclul menstrual 2 zile, dar înainte de menstruație am avut o infecție urinară și am luat ceva medicamente de la farmacie timp de 5 zile. Menstruația mi-a venit ok, 4 zile cum vine in general, dar după terminarea menstruație am avut contact sexual cu soțul meu. După contact am sângerat, și în următoarele 2 zile ( acum sunt a doua zi ) mi-au apărut pe chilot câteva pete de culoare mai maronie ( ceva culoare deschisa dar nu e chiar roșie) Menționez faptul că încă simt ceva disconfort la uretra și că în perioada sărbătorilor de iarnă 2022 am fost la control ginecologic inclusiv test Papanicolau și a ieșit totul ok.
Vă mulțumesc pentru raspuns!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua!

Este posibil sa ai scurgeri vaginale maronii dupa contactul sexual din cauza unei iritatii a colului uterin sau a mucoasei vaginale. Acesta poate fi rezultatul unui traumatism minor sau a uscaciunii vaginale. De asemenea, pot fi implicate si alte cauze, cum ar fi infectii vaginale sau vaginita atrictionala.

Daca ai avut o infectie urinara si ai luat antibiotice, este posibil ca acestea sa fi afectat si flora vaginala, ceea ce poate contribui la aparitia scurgerilor maronii.

Medicul va putea identifica cauza exacta a scurgerilor si va putea oferi un tratament adecvat, daca este necesar. De asemenea, este important sa mentionezi medicului simptomele de disconfort la uretra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966