Pot ramane insarcinata daca am ciclul neregulat?

Ciclul menstrual

Postata de Mihaela cu o luna in urma.

Cicul neregulat îmi vine asa după 56 41 43 32 51 44 45 pot rămâne însărcinată daca am asa ciclul menstrual?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Chiar si cu un ciclu menstrual neregulat sansele de a ramane insarcinata exista. Pe parcursul ciclului menstrual, organismul unei femei pregateste un ovul pentru potenta fecundare. Chiar daca ciclul dumneavoastra este neregulat, acest proces are in continuare loc, doar ca momentul ovulatiei variaza de la o luna la alta.

Cu toate acestea, ciclul menstrual neregulat poate fi un semn al unui dezechilibru hormonal sau al unor probleme de sanatate, cum ar fi sindromul ovarelor polichistice, probleme de tiroida sau fibroame uterine.

Daca incercati sa ramaneti insarcinata si aveti un ciclu menstrual neregulat, este recomandat sa consulti un medic.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/ciclul-menstrual-neregulat-si-ovulatia_11136
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/totul-despre-ovulatie_11141

Mihaela

acum o luna

Dacă iau profecund pot sa rămân mai repede însărcinată