In luna februarie am avut menstuatie Dar in luna martie nu am avut menstuatie care este cauza?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11711110526 cu o luna in urma.

In luna februarie am avut menstuatie normala am continuato sa iau in continuare cu anticoncezionale Dar in luna martie nu am avut menstuatie care este cauza

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Exista mai multe motive posibile pentru care s-ar putea sa nu aveti menstruatie in luna martie:

1. Anticonceptionalele: Anticonceptionalele pot cauza schimbari in ciclul menstrual, inclusiv oprirea sau intarzierea menstruatiei.

2. Stresul: Stresul poate afecta ciclul hormonal al organismului dvs, ceea ce poate duce la intarzierea sau absenta menstruatiei in anumite luni.

3. Sindromul ovarian polichistic: Acesta este o conditie care cauzeaza dezechilibre hormonale, ce pot duce, de asemenea, la absenta menstruatiei.

4. Exercitiile fizice intense: Exercitiile fizice dure pot duce la oprirea ciclului menstrual.

5. Schimbari in greutate: Atat pierderea, cat si castigarea unei cantitati mari de greutate intr-un timp scurt, poate duce la perturbari in ciclul menstrual.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/te-confrunti-cu-menstruatie-anormalai-cat-e-normal-sa-intarzie-cicluli_18804