Deregalare menstruala, sarcina?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11710747768 cu o luna in urma.

Buna ziua !
Am inceput de o luna sa am o viata activa sexuala, din vara nu am avut contact sexual.
Mi-a intarziat menstruatia 5 zile, am avut un contact sexual neprotejat-in urma cu 10 zile in raport cu ziua de astazi.
In ziua dinaintea stabilirii menstruatiei am avut o scurgere rosie usoara.
Aseara si azi dimineata am efectuat doua teste de sarcina care au iesit negativ.
In toata perioada aceasta am avut si inca am simptomele premenstruale, sanii sensibili, dureri abdominale.
Mentionez ca pana acum am avut menstruatie regulata, uneori mici intarzieri de o zi doua.
Va multumesc !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Raspunsul la intrebarea dvs. poate fi destul de complex din cauza multitudinii de factori implicati (intarzierea menstruatiei, simptomele premenstruale, teste de sarcina negative, etc). Intarzierea menstruatiei poate fi cauzata de o varietate de factori, inclusiv stres, modificari ale greutatii sau chiar debutul unei sarcini.

Daca testele de sarcina au iesit negativ, este putin probabil sa fie vorba de o sarcina. Totusi, exista o mica sansa ca aceste teste sa nu fie 100% precise, mai ales daca le-ati efectuat foarte devreme dupa ce ati avut contact sexual neprotejat.

In acelasi timp, simptomele pe care le descrieti (sani sensibili, dureri abdominale) pot fi, de asemenea, simptome premenstruale, care se pot agrava in cazul in care sunteti stresata sau anxioasa.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia dvs. specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/ciclul-menstrual_10400

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.