Am fost la ecografie azi și mi-a spus că nu sunt însarcinata dar sinii sunt tari și ma dor ?

Ciclul menstrual

Postata de Utilizator11703690498 cu 4 luni in urma.

Greata am oboseala la fel somnolenta tot
Poate la ecograf să nu depisteze sarcina?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Ecografia este o metoda eficienta pentru detectarea sarcinii, deoarece poate evidentia sacul gestational sau embrionul in uter. Cu toate acestea, in unele cazuri, sarcina poate fi detectata mai tarziu decat se asteapta sau poate fi necesara efectuarea unor teste suplimentare pentru a confirma sarcina.

Exista mai multe motive pentru durerea sanilor, greata, oboseala si somnolenta, care nu sunt legate neaparat de sarcina. Aceste simptome pot fi asociate cu ciclul menstrual, dezechilibre hormonale, stres, oboseala, afectiuni mamare precum mastita sau chiar unele medicamente. Daca aveti ingrijorari cu privire la simptomele dumneavoastra, este recomandat sa va adresati medicului pentru o evaluare adecvata a starii dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859