Chist?

Chisturi ovariene

Postata de YQ cu 6 luni in urma.

Buna seara am fost acum 4 luni la ginecolog și mi-a zis ca am pe ovarul stâng un chist lichid de 4;5cm mi-a dat anticoncepționale și după 4 luni am făcut un al control și chistul este tot la fel nu s-a mărit mi s-a recomandat să continui anticoncepționale ce trebuie să fac aștept un răspuns mulțumesc!!!☺️ 🙏

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

Daca chistul de pe ovarul stang nu s-a micsorat sau schimbat in vreun fel dupa 4 luni de administrare a anticonceptionalelor, este important sa discutati cu medicul ginecolog pentru a evalua situatia si a determina cel mai bun curs de actiune. S-ar putea sa fie necesara o ajustare a tratamentului sau o alta terapie pentru a trata sau a elimina complet chistul. Doar medicul poate decide care este cel mai potrivit tratament.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/chistul-ovarian-cand-ar-trebui-sa-ne-alarmami_17148