Plomba

Caria dentara

Postata de MonNa20 cu 9 ani in urma.

Mi-am plombat o masea acum un an (nervul e scos). Maseaua respectiva m-a durut si pana acum ocazional, dar era suportabil si imi trecea foarte repede. Acum am o durere puternica care imi trece doar cu calmante. Ca sa imi scoata plomba si sa refaca totul o sa imi faca anestezie? Se poate doar cu anestezie locala? Cand mi s-au obturat canalele si mi s-a pus plomba nu mi s-a facut niciun fel de anestezie si as vrea sa o evit si de data asta daca se poate.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

In functie de cat de complexa este procedura, ar putea fi necesara anestezia. Daca durerea este semnul unei infectii sau a unui abces dentar, atunci este posibil ca dentistul sa recomande anestezia locala pentru a evita disconfortul in timpul tratamentului. Daca teama de anestezie este legata de teama de ace sau disconfort, discuta aceasta ingrijorare cu dentistul tau. El sau ea ar putea fi capabili sa te ajute sa te simti mai confortabil folosind alte metode de gestionare a durerii.

Daca consideri ca este necesara o a doua parere sau investigatii suplimentare, poate ar trebui sa solicit asistenta unui alt specialist.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/ce-nu-stiai-despre-tratamentul-de-canal_12606
sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/abcesul-dentar_395
sfatulmedicului.ro/Caria-dentara/cele-mai-frecvente-cauze-ale-aparitiei-abcesului-dentar_17474