Anxietate sau alte probleme?

Boli inima Anxietate Sindrom anxietate generalizata Ameteala Spasme musculare Sanatate prin sport Afectiuni si tulburari cardiovasculare Afectiuni neurologice Nevroza Stresul si sindromul de oboseala cronica
+7
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileAppflaviuscraciun70 cu 5 ani in urma.

Bună.Am 18 ani ,1.78m,74 kg,nu beau,fumez,droghez.Am făcut sport intens timp de 2 ani(sală) timp în care am dezvoltat o masa musculara buna și o conditie fizică bună,având un stil de viață sănătos.Țin să precizez că ultimul an a fost foarte solicitant fizic,psihic cât și emoțional,cu bune și cu rele.De o lună prezint diferite simptome,de unele am scăpat.Totul a debutat într-o seară cu un atac de panică,cred.De atunci am avut diferite simptome,palpitații,amețeală continuă,furnicături,spasme musculare,senzați de răcoare la mâini,picioare,dureri intercostale,dureri de cap,diare,insomni,coșmaruri,lipsa poftei de mâncare,scăderea libidoului.În prezent mai ma chnuie doar amețeala continuă(nu e vârtej,mai degrabă confuzie,sensibilitate de a privi,dificultate de a privi,sezație de dezumanizare),dificultate la respiratie,slabiciune fizica,am slabit 5 kg in această lună,oboseală,stres continu.Precizez ca am facut eck,raze la plămani,ionogramă( calciu,magneziu ts4,hemoglobină)totul a ieșit bine.Ce părere aveti? În prezent am sedințe cu un psiholog,încerc sa dorm mult și sa ma alimentez corect.NU mai pot face efort,am un puls ce în repaus îmi zguduie corpul,tremur,iar la efort obosesc,mă doare capul și am puls pe care îl simt la tâmple în special,precizez că am întrerupt sportul brusc de o lună,nu mai am conditie,deși aveam una foarte buna.Ce părere aveti? Ce analize să mai fac ? De ce am simptomele? Explicați pe larg vă rog .

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna ziua! La prima vedere as spune ca sunt atacuri de panica. As mai recomanda, insa, sa faci analize pentru depistarea viermilor intestinali. Ai spus ca ai avut scaune diareice - in ce conditii? Mai ai? Ar fi bine sa ma contactezi la adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata , sunt mai multe aspecte de discutat - pe care ar fi trebuit sa le discuti cu psihologul tau - iar da ca si facut-o, atunci de ce mai intri pe acest site?? Posibil sa nu ai o relatie totala cu terapeutul tau, nu ai incredere in el sau in metoda, ori el nu lucreaza ce trebuie cu tine.
Toate cele bune!

Clinica Hope

acum 5 ani

Buna ziua, este necesar sa excludeti tulburarile endocrinologice, lipsa de vitamina D, anemia, alte hipovitaminoze (toate se pot face prin teste de sange). Dupa excluderea cauzelor somatice, ceea ce ramane are la baza anxietatea. Cauzele anxietatii sunt preponderent psihologice, ceea ce inseamna ca un proces de ingrijorarea inconstient a stat la baza atacului de panica din prima seara. Simptomele ulterioare se datoreaza fricii dvs ca atacul de panica sa nu reapara. Ingrijorarea determina secretie de hormoni de stress si tot ceea ce simtiti in corp sunt reactiile firesti ale acestor hormoni. Daca simptomele sunt debilitante in pofida terapiei, apelati la un psihiatru care poate sa va ajute cu medicatie. Cresterea cantitatii de serotonina va reduce simptomele dar doar terapia va depista cauzele.
Cu stima,
Dr Gabriella Bondoc
medic psihiatru-psihoterapeut
Clinica Hope