De ce sa micșorat penisul?

Boli genitale masculine

Postata de Eu+ cu 6 luni in urma.

Înainte cu aproximativ 3/4 ani lungimea penisului atingea o lungime de 16/17cm însă acum 13/14cm. De ce ? Și dacă este vreun remediu (dacă să mă adresez sau nu la un medic). Menționez am o perioada îndelungată fără relații intime și plus ca fumez, vârsta 23 ani.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Micsorarea penisului poate fi cauzata de mai multi factori, scaderea nivelului de hormoni, afectiuni medicale precum diabetul sau tulburarile circulatorii, utilizarea excesiva a alcoolului sau substantelor psihoactive, precum si anxietatea sau stresul.

Fumatul poate afecta, de asemenea, circulatia sanguina si sanatatea vaselor de sange, ceea ce poate contribui la micsorarea penisului in unele cazuri.

Daca esti ingrijorat in privinta micsorarii penisului, este recomandat sa consulti un medic specialist (urolog sau androlog), intrucat el poate face o evaluare adecvata a situatiei tale si poate recomanda un tratament adecvat, daca este necesar. Uneori, problema poate fi rezolvata prin modificarea stilului de viata, cum ar fi renuntarea la fumat, reducerea stresului si anxietatii, sau prin tratamentul cauzelor subiacente.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-masculine/modificarile-penisului-aparute-cu-inaintarea-in-varsta_5322