Bubite rosii pe penis?

Boli genitale masculine

Postata de membru304336 cu o luna in urma.

Salutare,

In decembrie mi-au aparut niste bubite rosii pe penis fara nicun alt simptom. Au trecut dupa o saptamana. Pana am ajuns la dermatolog, deja disparusera. Mi s-a recomandat de catre urolog sa fac niste analize pentru gonoree si chlamidia care au iesit negative. De asemenea am facut si spermocultura, si sumar de urina care au iesit perfecte. Sotia de asemenea a facut analizele si la fel au iesit negative. Problema e ca acu vreo 3 saptamani bubitele au reaparut la fel fara niciun alt simptom si la fel au trecut in cateva zile. De vreo 4 zile au reaparut, in prima zi cu o usoara mancarime care a trecut, si bubitele au inceput sa dispara usor. Ce ar putea fi? Mentionez ca nu am scurgeri, bubitele nu sunt besicute, nu contin lichid, sunt mai mult sub forma de pete.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Bubitele rosii care apar si dispar pe penis pot avea mai multe cauze, inclusiv dermatite, alergii, infectii fungice, psoriazis sau chiar conditii mai grave, cum ar fi herpesul sau sifilisul.

Daca analizele pentru gonoree si chlamidia au iesit negative, iar cele pentru spermocultura si sumar de urina sunt normale, este putin probabil sa fie vorba despre o infectie cu transmitere sexuala.

Totusi, este posibil sa fie vorba despre o iritatie locala sau o reactie alergica la sapun, prezervative sau alte produse de ingrijire personala. De asemenea, poate fi vorba si despre o infectie fungica, cum ar fi candida, care poate cauza aparitia unor astfel de simptome.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/boli-ale-aparatului-genital-masculin-generalitati_612
sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/boli-cu-transmitere-sexuala-sifilisul-gonoreea-chlamydia-scabia-sida_1101