Va rog am nevoie urgent ,sunt speriata de ceva timp ?

Boli genitale feminine

Postata de Cristina cu 8 luni in urma.

De vreo 3 zile am candida vaginala,astazi am luat medicament.ciclul intirzie cu citeva zile ,test nu am facut.am o întrebare ,sperma a nimerit intre buze ,(în vagin penisul nu a fost ,doar intre buze )repede am observat și mam spălat cu ceva special pentru bacterii în zona intima, de la ce anume este întârzierea.?sunt stresata foarte tare,ajutați-mă va rog

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua,

Intarzierea ciclului menstrual poate fi cauzata de mai multi factori, inclusiv de stres, schimbari hormonale sau infectii. In cazul candidozei vaginale, este posibil ca inflamatia sa afecteze si ciclul menstrual.

Este important sa discuti cu un medic ginecolog pentru a obtine un diagnostic corect si un tratament adecvat. Un test de sarcina la domiciliu poate oferi informatii cu privire la posibilitatea unei sarcini, in cazul in care acest lucru reprezinta o preocupare pentru tine.

In plus, iti recomand sa acorzi atentie igienei intime si sa ai grija sa folosesti produsele adecvate si sa eviti produsele iritante cum ar fi sapunul parfumat si gelurile de dus.

Este important sa incerci sa reduci nivelul de stres, deoarece acesta poate avea un impact negativ asupra ciclului menstrual. Poti incerca tehnici de relaxare si sa iti acorzi timp pentru activitati care iti aduc bucurie si te ajuta sa te relaxezi.

Recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ciclul-menstrual/de-ce-intarzie-menstruatia_13859