Test Papa Nicolau,e grav?

Boli genitale feminine

Postata de Mihaela cu 11 luni in urma.

La testul Papa Nicolau mi-ai ieșit anomalii ale celulelor epiteliale și este bifat cele scuamoase adică ASC-US ,mi-a recomandat testul HPV si colposcopie. Pana fac aceste teste trebuie să-mi vina menstruatia si apoi sa le fac,e grav ce a ieșit la acest test?

Raspunsuri (1)

acum 11 luni

Buna ziua,

Anomaliile celulare identificate in cadrul testului Papanicolau pot fi cauzate de o varietate de factori.

Este important sa urmati recomandarile medicului si sa faceti testul HPV si colposcopia. Aceste teste va vor oferi o imagine mai clara asupra starii de sanatate a colului uterin si vor indica daca este nevoie de tratament sau monitorizare ulterioara.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/hpv_1011
sfatulmedicului.ro/Imagistica-si-endoscopia/colposcopia-si-biopsia-cervicala-informatii-generale_1304