Ce pot face?

Boli genitale feminine

Postata de Maria Tache cu 10 luni in urma.

Am pus sterilet de cupru,dar sa deplasat , menționez că la ecografie mi s-au descoperit mai multe fibroame intramurale cel mai mare este cu diametrul de 1,5 /1,6 cm și încă un fibrom subseros cu micro calcifieri și vascularizat de mărimea de 4, 33/3, 33 cm ,am o întrebare mai să pun sterilet , mulțumesc

Raspunsuri (1)

acum 10 luni

Buna ziua

In cazul in care ati fost diagnosticata cu fibroame uterine si ai avut deja o experienta in care steriletul de cupru s-a deplasat, este important sa discutati aceasta situatie cu un medic specialist.

Cateva informatii utile despre situatia dumneavoastra:

Steriletul de cupru poate avea efecte secundare, cum ar fi menstruatia abundenta si crampe menstruale mai puternice, iar acestea pot fi exacerbate in cazul in care exista fibroame uterine preexistente.

Fibroamele uterine sunt tumori benigne care se dezvolta in peretele uterin. Dimensiunea si amplasarea acestor fibroame pot varia de la caz la caz. In cazul in care avetii fibroame mari sau amplasate intr-o zona care poate interfera cu pozitionarea si mentinerea steriletului, medicul poate considera ca nu este recomandata utilizarea unui sterilet.

Medicul poate recomanda alte metode contraceptivi care sa fie mai potrivite pentru situatia dumneavoastra, cum ar fi pilule contraceptive, inele vaginale, plasturi contraceptive sau alte optiuni.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Uterul-si-probleme-lui/fibromul-uterin_1112
sfatulmedicului.ro/Sex-si-erotism/metode-contraceptive-dispozitivul-intrauterin-sau-steriletul_10436

Multa sanatate!