Cervugid si Ovestin ovule se pot folosi impreuna sau se folosesc abia când termini una dintre ele??

Boli genitale feminine

Postata de Mihaela cu 2 luni in urma.

Incontinenta urinara de efort, leucoree redusă, mucoasa atrofica

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Cervugid si Ovestin sunt medicamente utilizate pentru tratarea diferitelor afectiuni ginecologice. Ele pot fi administrate impreuna sau separat, in functie de recomandarea medicului. Nu exista contraindicatii specifice care sa impiedice administrarea concomitenta a celor doua medicamente, insa este esential sa respecti dozele si intervalul de administrare recomandate de medicul tau.

Incontinenta urinara de efort este o problema care poate fi tratata cu ajutorul exercitiilor de reeducare a planseului pelvin sau a interventiilor chirurgicale, in functie de gravitatea simptomelor. Leucoreea redusa si mucoasa atrofica sunt simptome care pot indica atrofia vaginala, o afectiune cauzata de scaderea nivelului de estrogen in organism. Acesta este un fenomen normal la menopauza, insa poate sa apara si la femeile mai tinere, ca urmare a unor tratamente medicale sau tulburari de sanatate.

In toate aceste cazuri, este recomandat sa consulti un medic, care iti va face o evaluare completa a starii de sanatate si iti va prescrie tratamentul adecvat. Nu ezita sa discuti cu medicul tau despre posibilele efecte secundare ale medicamentelor si despre alte optiuni de tratament disponibile.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Incontinenta-urinara/cauze-si-factori-de-risc-pentru-incontinenta-urinara_19833