Bună ziua, mă poate ajuta cineva cu problema mea?

Boli genitale feminine

Postata de Utilizator11707250738 cu 2 luni in urma.

Bună! Menționez ca am 21 de ani și mă lupt cu asta de ceva vreme.
Am început acum câteva luni viața sexuală (5 )de atunci mă confrunt cu multe infecții urinare și infecții vaginale.
Am luat antibiotice pentru extracția unor măsele de minte, dar a fost acum 2/3 luni si inca apar. Am mers la ginecolog de vreo 4 ori mereu mi a prescris un antibiotic și antiinflamatoare și ovule vaginale:macromir am luat și tavanic și fluconazole și cremă vaginală și degeaba boală dispare câteva săptămâni și reapare . De obicei apar după 3/4 zile după contactul sexual
Și din nou infecție urinară și vaginală...Cu partenerul meu fac protejat am schimbat și lubrifiantul (extra sensitive) și prezervativele care nu sunt din latex ca ne gândeam ca de asta. Mă spăl zilnic în zona intimă și îmi schimb lenjeria.
Acolo jos sunt foarte uscată de când au început infecțiile și am și acum o secreție albă ca o cremă care nu miroase are puțin iz de pâine.
Nu stiu ce sa ma mai fac ma gândesc să merg la alt ginecolog să mi fac un test al secrețiilor și să îmi comand supozitoare cu acid boric. Chiar mă afectează și psihic problema asta nu îmi pot manifesta activitățile de zi cu zi când apare câte o infecție urinară sau vaginală ca mă doare f tare, o senzație de usturime, arsură . Vă rog frumos să mă ajutați cu un sfat 😔

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Este posibil sa aveti o stare de flora vaginala alterata care sa duca la aparitia repetata a acestor infectii. Este bine ca ati presupus ca ar putea fi o reactie la latex sau lubrifiant si ati schimbat produsele pe care le folositi, insa problema persista.

Secretia vaginala alba si cu miros de paine indica o posibila candidoza, o infectie fungica. Fluconazolul ar fi trebuit sa trateze aceasta problema, insa daca a fost folosit necorespunzator sau daca s-a intrerupt tratamentul prematur, infectia poate recidiva.

Este recomandat sa faceti un test de secretii vaginale pentru a determina cu exactitate ce anume provoaca aceasta situatie. In functie de rezultatul acestuia, veti primi un tratament care sa vizeze exact agentul infectios. De asemenea, asigurati-va ca si partenerul dumneavoastra urmeaza un tratament, pentru a preveni reinfectarea.

Suplimentele cu acid boric sunt eficiente in cazul unor infectii fungice, insa este bine sa discutati cu medicul inainte de a le folosi.

Este important sa tineti cont de faptul ca utilizarea frecventa a sapunurilor si produselor de igiena intima pot sa dezechilibreze flora vaginala si sa favorizeze astfel aparitia infectiilor. De asemenea, schimbarea frecventa a lenjeriei intime si purtarea celor confectionate din bumbac contribuie la mentinerea unei bune igiene.

Recidiva frecventa a infectiilor urinare si vaginale poate fi un semn al unui sistem imunitar slab. Alimentatia echilibrata, miscarea fizica si somnul de calitate contribuie la intarirea sistemului imunitar.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dvs: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Infectii-urinare/de-ce-recidiveaza-infectiile-urinarei_16474