Copilul nascut din parinte cu tumora timus,la ce repercursiuni se poate astepta??

Boli ereditare si congenitale

Postata de Iuliana Vlad cu 4 saptamani in urma.

Fiul meu este diagnosticat cu tumora timus,sotia lui trebuie sa nasca. A aflat de tumora recent fiind internat in spital de urgenta. Tumora este de 10cm. Inca nu se stie natura deoarece inca nu avem rezultatul biopsiei. Bebelusul se v-a naste in 23 aprilie.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Tumora de timus este o conditie rara care de obicei nu se transmite genetic. Cu toate acestea, exista unele cazuri rare de tumori de timus care pot fi legate de anumite conditii genetice, precum sindromul DiGeorge. In aceste cazuri, este posibil ca exista un risc crescut de a dezvolta tumora de timus. Cu toate acestea, in majoritatea cazurilor, copilul nascut din parinte cu tumora de timus nu are un risc crescut fata de pop**atia generala de a dezvolta aceasta afectiune.

In ceea ce priveste noul nascut, nu exista un risc specific sau efect direct asupra sanatatii lui din cauza tumorei de timus a tatalui. Totusi, este important sa se urmareasca orice simptome ciudate sau neobisnuite la bebelus dupa nastere, cum ar fi dificultatile de respiratie sau de alimentatie, care ar putea indica o problema de sanatate.

Orice neliniste privind sanatatea bebelusului ar trebui discutata cu pediatrul sau cu un specialist in genetica medicala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/genetica

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer/tumorile-timusului-clasificare-cauze-simptome-si-tratament_17437