Cum pot sa ma vindec de Dishidroza plantara?

Boli de piele

Postata de Utilizator11707889249 cu 2 luni in urma.

Buna ziua.
In luna aug 2023 am utilizat sosete exfoliante parasoftin. Dupa 2-3 zile au aparut vezicule cu apa, care se uscau si descuamau pielea, un prurit ingrozitor si crapaturi adanci in calcaie. Indiferent ce tratament iau/fac boala se amelioreaza 2-3 zile, ca mai apoi sa inceapa si mai violent. Am luat elocom, Tamalis, bepanthen senzitive, cicatridina si vit a.
Nu mai stiu ce sa fac. Cateodata imi vine sa invat sa merg in maini, ca sa evit durerea si disconfortul. Ce sa mai fac?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Dishidroza plantara este o afectiune cronica de obicei si poate fi dificil de tratat. Nu exista un tratament universal, deoarece raspunsul la tratament variaza de la persoana la persoana. Este recomandabil sa incepeti prin a avea grija de pielea dumneavoastra, pastrand-o curata si hidratata.

In primul rand, incercati sa evitati factorii care pot agrava conditia, cum ar fi stresul, substantele iritante (cum ar fi anumite tipuri de sapun sau detergent), expunerea prelungita la apa sau la temperaturi extreme. Purtați încălțăminte respirabilă și șosete din bumbac, care permite picioarelor să respire.

In privinta tratamentelor topice, corticosteroizii sunt adesea utilizati pentru a reduce inflamatiile si mancarimile. Daca aceste produse nu functioneaza, ar putea fi necesar un medicament antiinflamator sau un medicament imunosupresor.

Bai cu otet de mere sau sare pot ajuta, de asemenea, la ameliorarea simptomelor. Aceste remedii pot ajuta la uscarea veziculelor si la calmarea pielii inflamate.

Uneori, poate fi necesar un medicament oral, cum ar fi un antifungic sau un antibiotic, daca exista o infectie secundara.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Frumusete-si-intretinere/dishidroza-sau-eczema-dishidrotica_19732