Cu ce as putea sa dau sa îmi treacă coșul de pe san ?

Boli de piele

Postata de Andreea cu 4 luni in urma.

De cateva săptămâni pe san în zona unde incepe areola am 2 cosuri care la cateva zile se coc si le stor și tot se fac la loc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Daca aveti cosuri la nivelul sanilor, este important sa consultati un medic specializat pentru evaluare si diagnostic adecvat. Inainte de vizita medicala, puteti incerca urmatoarele masuri preventive:

1. Mentineti igiena adecvata a sanilor in fiecare zi.
2. Evitati imbracamintea stramta si folositi un sutien adecvat, care sa ofere suport si sa permita aerisirea sanilor.
3. Evitati expunerea la caldura excesiva si transpiratie intensa, care pot agrava acneea.
4. Evitati produsele de ingrijire a pielii sau lotiunile grase care pot bloca porii sau pot agrava acneea.
5. Pastrati-va mainile curate si evitati atingerea excesiva a cosurilor pentru a preveni raspandirea infectiei.

Este important sa consultati un specialist care va poate evalua in mod adecvat si va poate recomanda tratamente specifice, daca este necesar: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Frumusete-si-intretinere/remedii-naturale-pentru-a-scapa-rapid-de-cosuri_18122