Bubite pe piele in mai multe zone?

Boli de piele

Postata de Bogdan cu 2 luni in urma.

Buna seara.
Dupa 5 luni de zile m-am despartit de partenera si m-am hotarat sa imi fac analizele medicale generale pentru barbati si cele BTS.
Am iesit ok la toate.
A mai ramas o problema care ma framanta, si anume la nivelul pielii.
In ultimele 3 luni m-am tot chinuit cu niste bubite mici si rosii pe pielea fina a antebratelor, ma dadeam cu crema anti fungica Vitella Ictamo si imi treceau dar daca nu ma dadeam iar, dupa vreo 3 zile apareau iar. In final nu au mai iesit.

In ultima luna, au inceput sa apara un tip de bubite mici si rosii cu varf gălbui, care pare a fi cos dar nu e. Apare una cate una pe diverse zone de pe corp (umeri, in zona tamplei in cap, pe fata, picior, abdomen) cam pe fiecare zi.
Oare ce ar putea fi?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Aspectul descris poate sugera existenta unui tip de dermatita sau poate fi chiar rezultatul unei reactii alergice. De asemenea, o infestare cu paraziti sau acarieni precum scabia ar putea provoca bubite mici si rosii pe corp. O alta posibilitate ar putea fi un tip de acnee numit "folliculita". Dar acestea sunt doar ipoteze generice si nu reprezinta un diagnostic.

Este recomandat sa mergi la un dermatolog care sa te examineze personal si sa iti prescrie tratament adaptat dupa ce iti stabileste un diagnostic corect. Poate fi nevoie de teste suplimentare cum ar fi un test cutanat sau chiar o biopsie a pielii pentru a afla cauza exacta.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Alergiile/urticariile_828