Buna ziua, ce imi puteti spune despre extrasistole brusc aparute la varasta de 28 de ani?

Boli de inima Electrocardiograma anormala Aritmie Cardiomiopatia Afectiuni si tulburari cardiovasculare Endocardita Murmur cardiac Hemopericardium Cardiopatie ischemica Pericardita
+7
Vezi toate grupurile

Postata de Cosmin M cu 6 ani in urma.

Am 28 de ani aproape 29, la varsta de 28 de ani intr-o toamna (2017) m-am pus la masa( nu am apucat sa mananc ) am luat o gura de bere seara 21:00 si au aparut estrasistole brusc ( tipul ala cu pauze [Bataie puternica urmata de o mica pauza]) pot spune ca nu s eopreau erau una dupa alta, de sigur am fugit la spital acolo am ajuns grabit cu un puls de 90 (mers pe jos la pas 3 statii sf,Pantelimon) acolo mi sa facut ekg si de sigur pustiulache mi-a spus ca e un atac de panic eu i-am spus ca am venit pe jos dupa 1 ora de asteptat la urgente am fost bagat intr-o camera unde mi sau facut analize sange si un alt ekg, au gasit extrasistolele se vedeau clar, m-au tinut 3 zile estrasitolele, am ajuns la cardiolog la Municipal ( asta dupa vreo 2 saptamani extrasistolele inca mai erau prezente cate 4-8 pe zi, acolo am facut alte analize ekg, sange si ecografie la inima si am adus si un holter ekg, inima sanatoasa tun extrasitole insa erau si s evedeau pe foaie. Primavara anul 2018 inca sufar de extrasistole, am devenit anxios din cauza lor repet anxios din cauza lor, sunt fost fumator, alcol putin si la ocazii, fost bautor de cola (litri pe zi 2), fost bautor de cafea/ceai negru si [fost sportiv] in urma cu 2 ani inaintea extrasistolelor am fost operat de peritonita sparta (apendic) anesteziat total la un pas de moarte, din spital am luat o bacterie periculoasa care iarasi mi-a pus viata in pericol si era sa mor dac aintra in toxina B, tot in acelas an am fost anesteziat total pentru deviatie de sept operatie ( aveam si inca am dificultati respiratorii)[am folosit 3 ani bixtonin si olint "otrava!" ] ) atacuri de panica nu exista puls normal, tesiune de aviator 12/5 , 11/5 de cand iau Nebilet si Xanax, adorm greu 1-2 noaptea uneori nu dorm si am un istoric de dinaintea extrasistolelor cu nopti pierdute in schimb sanatos tun, va rog sa imi dati un sfat o indrumare si nu mi-o dati pe aia cu esti bolnav cu nervii dute la pshiholog ca sunt scarbit de ea plus ca am si Tinitus ( tiuit in urechea dreapta) si m-am educat si controlat singur sa il ignor chiar daca asta e prezent nonstop de 2 aproape 3 ani.Vreau sa mentionez ca ele apara cand mi-e ziua mai buna dar mai ales daca scap nedormit o noapte ! Va multumesc pentru timp. Va doresc o zi minunata!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru un diagnostic complet va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-ritm-si-conducere/tulburari-de-ritm-cardiac-aritmii-cardiace_150

Utilizator21617280258

acum 3 ani

Luați magnerot , 2 tablete pe zii dimineața și seara , și eventual o tabletă de ,,vagostabyl,,un sedativ ușor..Odihniți-vă cel puțin 8 ore pe noapte , culcați-vă înainte de ora 23.Mișcare fizică , moderată, mers pe jos ,sau cu bicicleta, fără cafea , alcool și tutun.