Cum se tratează HPV53?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Isaac cu 3 luni in urma.

Bună , am fost testat pozitiv HPV 53 . Care ar fi un tratament recomandat ? Țin să menționez ca am două “bubițe” minuscule în zona penisului. Trebuie înlăturate la dermatolog pentru a putea scăpa de acesta ramură ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Tratamentul pentru HPV53 sau orice alt tip de HPV nu implica eliminarea virusului, ci gestionarea simptomelor acestuia.

In cazul dumneavoastra, focarele de infectie (sau leziunile) pot fi tratate, cel mai probabil prin proceduri chirurgicale minore cum ar fi crioterapie, electrocauterizare, sau laser.

Este posibil ca tratamentul sa nu fie necesar daca leziunile nu sunt dureroase sau daca aparitia lor nu te afecteaza in alte moduri. Se recomanda folosirea prezervativului pentru a impiedica transmiterea virusului catre partener.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/infectia-cu-hpv-simptome-cauze-investigatii-si-tratament_18637
sfatulmedicului.ro/HPV-si-cancerul-de-col-uterin/7-lucruri-mai-putin-cunoscute-despre-virusul-hpv_12596