Interpretați va rog următoarele analize?

Boli ale sangelui

Postata de Stefan cu 10 luni in urma.

Glicemie 123,Lym9, 5, Neu85., 9

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Din aceste analize se pot observa urmatoarele:

- Glicemia este de 123, ceea ce poate indica o valoare usor crescuta a zaharului din sange. De obicei, valorile normale sunt intre 70 si 100 mg/dL (sau intre 3.9 si 5.6 mmol/L), insa valorile pot varia in functie de momentul in care s-a facut analiza (daca ati mancat sau nu, de exemplu).
- Lym9 si Neu85 sunt indicatori ai formulei leucocitare, care arata numarul si proportia diferitelor tipuri de celule albe din sange. Lym se refera la limfocite (un tip de celule albe care ajuta la producerea de anticorpi), iar Neu se refera la neutrofile (un alt tip de celule albe implicate in combaterea infectiilor). Valorile de 9 si 85 ar putea fi interpretate ca fiind numarul acestor celule /mcL (procentele nu sunt mentionate). Este important sa stim ca formulele leucocitare pot fluctua si ca valorile pot fi influentate de diverse afectiuni.
- Din aceste analize nu sunt mentionate alte date sau parametri. Este posibil ca medicul dumneavoastra sa aiba si alte informatii despre starea dumneavoastra de sanatate si sa va poata explica semnificatia acestor analize in contextul clinic si istoricul medical al fiecaruia.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/din-ce-cauze-apar-variatii-ale-glicemiei_15457