Ce înseamnă daca dintr-o data nu mai pot respira deloc ca si cum mi-as ține respirația si dupa o stare de lesin si panica ?

Atac de panica

Postata de Utilizator11699992572 cu 5 luni in urma.

Ce înseamnă daca dintr-o data nu mai pot respira deloc ca si cum mi-as ține respirația si dupa o stare de lesin si panica ?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Cand simti ca nu mai poti respira, este posibil sa ai o senzatie de sufocare sau lipsa de aer. Aceasta poate fi cauzata de mai multe motive, cum ar fi anxietatea, atacul de panica, astmul, alergiile severe sau o problema la nivelul sistemului respirator.

Daca te confrunti cu o astfel de situatie, este important sa incerci sa ramai calm. Iata cateva lucruri pe care le poti incerca:

1. Concentreaza-te pe respiratie: Inspira si expira adanc si incet. Incearca sa te concentrezi pe respiratie si sa o faci cat mai lent posibil.

2. Foloseste tehnici de relaxare: Poti folosi tehnici de relaxare, cum ar fi meditatia sau respiratia controlata, pentru a-ti calma corpul si mintea.

3. Stai intr-o pozitie confortabila: Incearca sa stai intr-o postura care sa te ajute sa respiri mai usor, cum ar fi sa stai asezat sau sa te sprijini de un perete.

4. Cauta ajutor medical: Daca aceste simptome persista sau devin severe, este important sa cauti ajutor medical imediat. Un medic ar trebui sa te examineze si sa determine cauza exacta a simptomelor tale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/respiratie-greoaie-si-dificilai-care-sunt-cauzele-aparitiei-acestor-simp_18891

Clinica Hope

acum 2 luni

Ar fi bine sa continui sa consulti atat un psihiatru, cat si un psihoterapeut pentru a primi sprijin adecvat. Terapia cognitiv-comportamentala ar putea fi benefica pentru a intelege si a gestiona mai bine simptomele anxietatii si ale atacurilor de panica. De asemenea, discuta cu medicul psihiatru despre alternative la Xanax si despre modalitati non-medicamentoase de gestionare a anxietatii, precum terapia.