Cipralex anxiar?

Anxietate si stres

Postata de Cristina cu un an in urma.

Buna ziua,am anxietate si un început de depresie,în urma unui control medical iau ca pastile cipralex o pastilă jum,o pastila de anxiar timp de sapt ,după care mi a micșorat anxiarul la o jum de pastila. Am tremuraturi,o frica de orice,Cand muncesc obosesc foarte repede si simt ca mi se face rau imediat,am nevoie sa stau urgent undeva jos,în spații comerciale am senzatia ca numai vad mi se face rau,nu suport aglomerația, Ma agită. Câteva păreri,daca a mai trecut cineva prin asta,sa fie de la pastile ,problema asta cu oboseala o simteam și înainte să iau pastile!câteva sugestii sau cineva care stie din ce cauza .multumesc anticipat

Raspunsuri (6)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/posibilitati-de-tratament-in-tulburarile-de-anxietate-psihoterapia_19320

Alexander

acum 11 luni

Este în regulă este din cauza anxietății și eu trec recent prin aceste stări și am și puțina depersonalizare...Și iau același tratament se poate să fie și din cauza tratamentului reacțiile adverse vor trece. Doar trebuie să stai calm

Nasta

acum 11 luni

Alexander de cât timp faci tratamentul, ai avut ceva simptome la început adică reactii adverse și dacă da ce anume și cât au durat?

Maria

acum 7 luni

Bună, și eu luam cipralex de 10 mg și axiar de 1 mg cand eram în România iar ,când am plecat din tara doctori de aici mi au zis ca o sa îmi oprească axiarul și o sa îmi facă cipralexul de 20 timp de 2 săptămâni și după doua săptămâni sa ma duc sa ii spun cum ma simt ,sincer mam simțit bine și în ziua de astăzi tot cu cipralexul de 20 am rămas ,iar axiarul nu lam mai luat deloc și sunt bine .

Maria

acum 7 luni

Aceleași simtome am avut și eu ca tine la fel ,și eu iau decât cipralex de 20 mg o data pe zi și sunt bine

Paula

acum 2 saptamani

Cred că este efectul medicamentului până își face treabă..