Cum pot afla de ce sa ma feresc pentru nu a mai face alergie la acarieni?

Angioedem

Postata de Grigore Filip cu un an in urma.

Buna Ziua, am 23 de ani,iar in urma cu 3 ani am facut prima alergie in APRILIE ( buze umflate, pleoape umflate,ochi umflati,urticarie,scrot umflat organ genital umflat) de atunci fac alergia asta in fiecare an doar in perioada asta, APRILIE-MAI (Seara) Mentionez ca nu am facut in alta perioada a anului doar in cea descrisa, am fost la medici, iar diagnosticul a fost URTICARIE CRONICA CU ANGIOEDEM,SENSIBILIZARE LA ACARIENI,Mentionez ca am facut multe analize si am iesit pozitiv la alergia de acarieni,Mi s-a prescris sa iau Medrol de 32g si Borenar de 20g, in caz de urgenta ca mai apare alergia, acum nu stiu de ce sa ma mai feresc din casa pentru a nu mai face aceasta alergie,pentru ca ma sperie si devin anxios , fac an de an in aceeasi perioada (aprilie-mai) la ore tarzii, niciodata nu am facut ziua sau dimineata.Pot face Alergia o data si sa nu mai apara pana anul viitor,sau imi poate aparea in fiecare zi angioedem cu urticarie timp de cateva zile ,ma puteti ajuta cu un sfat va rog nu stiu de ce sa ma mai feresc,curat lenjeria,pernele sterg praful foarte des si tot imi apare aceasta alergie.Manifestarile\Simtomele inainte de alergie: Intepare a pieli chiar si in cap ( ca intepatura de urzica) intepaturi pe spate, iar apoi urmeaza urticaria pe spate,brate,fata,iar apoi Angioedem in diferite parti

Raspunsuri (1)

acum un an

Buna ziua,

Este important sa continuati sa va protejati de alergeni, curatand cu regularitate si evitand zonele cu acarieni. De asemenea, ar trebui sa discutati cu medicul despre alte optiuni de tratament pentru a controla simptomele si a preveni aparitia alergiilor.

Va recomandam sa va programati la un medic alergolog: https://www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alergiile/tipuri-de-alergii_10479
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergiile-de-primavara_846