Cum pot scăpa de anemie?

Ameteala

Postata de Utilizator11700484026 cu 5 luni in urma.

Bună ziua!am 42de ani iar în urma cu 5luni am născut al-3lea copil ,după o saptamana de la naștere am făcut hemoragie internă și mi-au făcut histerectomie totală,de 2luni mă confrunt cu amețeli,moleșeală,greață uneori…analizele sunt bune…am început să fac de azi injecții cu B-uri…are legătura cu trauma prin care am trecut?stările acestea?!ce pot face?!multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua!

Este posibil ca starile de ameteala, moleseala si greata pe care le experimentati sa fie legate de anemie, in special in urma pierderii de sange in urma hemoragiei interne si a interventiei chirurgicale pe care ati suferit-o. Anemia poate aparea cand organismul nu are suficiente globule rosii sa transporte oxigenul catre tesuturi si organele din corp.

Important ar fi sa continuati cu injectiile de vitamina B si sa va adresati unui medic de specialitate pentru identificarea cauzei exacte a anemiei si stabilirea unui plan de tratament adecvat. De asemenea, poate fi util sa va asigurati ca aveti o dieta echilibrata si sa consumati alimente bogate in fier, cum ar fi carnea rosie, legumele cu frunze verzi si produsele integrale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/senzatia-de-ameteala-cauze_9117