Cum poate scapa sotul meu de ameteli?

Ameteala

Postata de Luciana M cu 3 luni in urma.

Sotul meu are cancer pulmonar cu metastaze cerebrale.face imunoterapie cu pembrolizumab.poate sa ia si Neuro Optimizer?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

In cazul unui pacient cu cancer pulmonar si metastaze cerebrale care sufera de ameteala, in primul rand este important sa i se asigure un total de somn adecvat, hidratare suficienta si o dieta echilibrata pentru a-si mentine energia si a evita ameteala.

Pacientii cu metastaze cerebrale pot experimenta simptome neurologice, cum ar fi ameteala, ca rezultat al presiunii exercitate de tumora pe tesutul cerebral normal. Este important de asemenea ca medicul dumneavoastra sa verifice daca nu cumva ameteala este cauzata de medicamentele care sunt administrate in prezent.

Despre Neuro Optimizer, este un supliment nutritiv cu rol in imbunatatirea functiei cognitive. Va recomandam sa discutati cu medicul oncolog despre acest lucru pentru a vedea daca este compatibil cu tratamentul actual cu pembrolizumab si daca poate ajuta in acest context.

De asemenea, fizioterapia poate fi de ajutor pentru a imbunatati echilibrul si a reduce senzatia de ameteala.

Reamintesc ca toate sugestiile de tratament ar trebui discutate cu medicul dumneavoastra inainte de a le lua in considerare.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru sotul dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cancer/ce-sunt-metastazele-tipuri-simptome-determinate_19020
sfatulmedicului.ro/Ametelile-si-vertijul/senzatia-de-ameteala-cauze_9117