Se poate administra Aerius timp de 3-4 luni fără întrerupere ?

Alergii

Postata de A. Simona cu 2 ani in urma.

Bună ziua. Și eu și băiatul meu de 13 ani suntem alergici. Eu am alergie la ambrozie iar băiatul rinita alergica (din luna iunie pana la sfârșitul lui august - septembrie respira greu, ii curg ochii și nasul) Atunci când am fost eu la alergolog mi a dat sa iau Xyzal. Doar ca mi da o stare foarte mare de somnolenta chiar dacă o iau seara înainte de culcare. Pentru băiat i-am dat Claritine. Dar nu știu dacă e ok sa l ia pe o perioada mai lunga de timp și e și destul de scump. Iar Xyzal nu vreau sa i dau ptr ca merge la școală și nu vreau sa doarmă pe el. De aceea, întrebarea mea e : Putem lua Aerius pe toată perioada de vara? Amândoi? Dacă da, de câte mg sa fie? Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergia-la-ambrozie-confundata-cu-viroza-ce-trebuie-neaparat-sa-stii_17736