Este posibil cauza pruritul pe corp sa fie cauza excesul de Nichel ?

Alergii

Postata de Andrei D cu 6 luni in urma.

Bună ziua Am prurit pe tot corpul cu Am făcut Analize de metale grele și Nichelul A ieșit dublu peste limita .

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Un exces de nichel in organism poate cauza prurit sau mancarime pe corp. Acest lucru se datoreaza faptului ca nichelul poate provoca o reactie alergica a pielii. Daca rezultatele analizelor indica un nivel dublu peste limita normala pentru nichel, este posibil ca acesta sa fie cauza pruritului pe care il experimentati.

Recomandarea este sa consultati un medic, de preferat un dermatolog sau un alergolog, care sa va poata oferi evaluarea si tratamentul potrivit in functie de rezultatele analizelor si de simptomele dumneavoastra. Ei pot recomanda teste suplimentare sau alte investigatii pentru a determina cu exactitate cauza pruritului si pentru a va oferi tratamentul corespunzator.

Va recomandam sa va programati la un medic dermatolog: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Daca doriti si opinia unui alergolog, va recomandam sa va programati la un medic din lista: https://www.clickmed.ro/medic/alergologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alergiile/cum-pot-fi-descoperite-alergiilei_16425
sfatulmedicului.ro/Alergiile/alergia-poate-aparea-la-orice-varsta-iata-cei-mai-frecventi-alergeni_19130