Alcool+antibiotic=alergie?

Alergii

Postata de Dany cu 2 ani in urma.

Buna ziua
O prietena a urmat in tratament cu amoxiclav pe care la incheiat luni la ora 2.a doua zi,marti seara,a baut 2 beri.miercuri dimineata s-a trezit cu niste bubite rosii pe tot corpul care pe parcursul zilei s-au marit si s-au unit oarecum intre ele,ca niste pegingene,si s-a umflat zona.pers respectiva simte mancarimi si durere in locurile rosii si umflate.
Intrebarea mea este daca aceasta poate fi o reactie alergica de la combinatia cu alcool sau este doar o alergie la antibioticul respectiv?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Tin sa precizez ca e a doua oara cand pateste asa cu acelasi medicament si doua beri dupa finalizarea tratamentului la distanta de aproape un an si prima oara doctorul la care a fost nu a stiut sa spuna la ce era alergica,daca antibiotic,mancare sau altceva...

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Alcoolul/ce-se-intampla-cand-amestecati-alcoolul-cu-medicamentele_14359