Soțul este operat de anevrism aortic în luna februarie 2023 deci are 8 luni poate zbura cu avionu din londra România va rog un sfat ,vrem sa ajungem acasa?

Afectiuni si tulburari cardiovasculare

Postata de Alexandrina Danel cu 5 luni in urma.

Operat disectie de aorta pe cord deschis în luna februarie este posibil sa călătorească cu avionu londra România vrem sa ne ducem acasă

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In general, persoanele care au suferit o operatie de disectie aortica sau anevrism aortic necesita o perioada de recuperare extinsa si monitorizare medicala atenta.

Inainte de a lua o decizie cu privire la zborul cu avionul, este foarte important sa consultati medicul care a efectuat operatia si sa obtineti sfatul specific cu privire la calatorii sigure. Aceste recomandari ar trebui sa ia in considerare evolutia pacientului, riscul de complicatii si cerintele specifice cazului.

Medicul dvs. va tine cont de starea generala de sanatate, capacitatea pacientului de a tolera zborurile lungi si presiunea cabinei, precum si riscurile potentiale de formare a cheagurilor de sange, rupere a vaselor sau necesitatea interventiei medicale de urgenta in timpul zborului.

In general, cu toate aceste precautii si recomandari specifice, zborurile cu avionul pot fi posibile dupa o perioada adecvata de recuperare si in cazul in care medicul stabileste ca pacientul este stabil si in stare sa calatoreasca in conditii de siguranta.

Recomandam sa luati legatura cu medicul care a efectuat operatia si sa discutati in detaliu despre calatoriile cu avionul si daca este sigur in cazul sotului dumneavoastra. Este important sa respectati sfaturile medicale si sa nu luati decizii in acest sens fara a consulta medicul.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/recuperarea-medicala-dupa-o-interventie-chirurgicala_17602