Lipoamele sunt cancerigene?

Afectiuni minore ale pielii

Postata de Balteanu Elena cu 2 luni in urma.

Am câteva lipoame în cap; unele sunt mici, dar am unul mare și vreau să mă programez pentru extirpar

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Lipoamele sunt tumori benigne, adica nu sunt cancerigene. Ele reprezinta o acumulare de celule adipoase intr-o membrana fibroasa si apar de obicei sub piele.

Totusi, exista un numar limitat de cazuri in care lipoamele pot deveni maligne, fenomen numit liposarcom. Daca ati observat o schimbare la nivelul lipoamelor existente, cum ar fi cresterea rapida in dimensiune sau durere, sau daca ati dezvoltat noi lipoame, ar fi util sa discutati cu un medic dermatolog.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/afectiuni-care-determina-aparitia-unui-lipom_19090

Va dorim multa sanatate!