Cum pot trata pomeții uscați?

Afectiuni minore ale pielii

Postata de Alina cu 4 luni in urma.

Am ten gras, dar am observat că mi se descuameaza tenul in zona pomeților, a bărbiei și a sprâncenelor. Folosesc gelul Bioderma dimineața și seara și îmi hidratez organismul intern( apa, ceai) și extern( creme hidratante). Mulțumesc mult! La mulți ani!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Pentru a trata pometii uscati, exista cateva lucruri pe care le puteti incerca:

1. Exfolierea delicata: Folositi un exfoliant delicat de doua-trei ori pe saptamana pentru a indeparta celulele moarte de la suprafata pielii si a preveni descuamarea. Aveti grija sa nu exagerati cu exfolierea, deoarece poate irita pielea si poate intensifica secretia de sebum.

2. Hidratare intensa: Pe langa crema hidratanta, puteti incerca sa adaugati un ser sau un ulei hidratant pe zona pometilor. Aceste produse pot ajuta la refacerea barierei de hidratare a pielii si pot reduce uscaciunea.

3. Evitati produsele iritante: Unele produse cosmetice si de ingrijire a pielii pot contine ingrediente care pot irita si usca pielea. Incercati sa eviti produsele cu alcool, parfumuri sau alte substante iritante.

4. Protejati-va de soare: Expunerea excesiva la soare poate agrava uscaciunea pielii. Asigurati-va ca folositi o crema de protectie solara cu un factor de protectie ridicat, mai ales in timpul verii.

Va recomandam sa va programati la un medic dermatolog: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/ingrijirea-tenului_1415
sfatulmedicului.ro/Dermatita/eczemele-endogene_1420
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/procedee-cosmetice-ingrijirea-tenului-uscat_1362