Cum Poate Fi Interpretat RMN-Ul ?

Afectiuni coloana vertebrala

Postata de Aurel cu 3 saptamani in urma.

Bună ziua sunt operat de 5luni ,L5s1 si tot am dureri am făcut și recuperări tot am dureri pe picioru stâng și mă supără și picioru drept am făcut un nou RMN o mică informație doresc și eu de la cineva vă mulțumesc

piese scheletice cu raporturi normale;- hernii intraspongioase "in oglinda" de la T11-T12 la L3-L4;- hemangiom de corp vertebral L4;- pensare de spatiu si deshidratare discala L5-S1;- protruzie posterioara "in cortina" L3-L4 ce prezinta contact curadacinile L3 intraforamenal;- protruzie circumferentiala L4-L5 mai accentuata lateral dreapta, ceamprenteaza sacul dural si prezinta discret conflict cu radacina L4dreapta intraforamenal; - hemilaminectomie stanga S1; modificari de fibroza epidurala cemansoneaza radacina S1 stanga intracanalar; modificari edematoase petraiectul interventiei chirurgicale; protruzie circumferentiala L5-S1 maiaccentuata medio-lateral stanga, ce comprima sacul dural si prezintaconflict cu radacinile S1 intracanalar (stg>dr);- maduva spinarii din campul de examinare cu grosime normala si semnal T2

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 3 saptamani

Buna ziua,

RMN-ul poate fi interpretat astfel:
Examenul tau este indicativ pentru hernii intraspongioase (un tip de hernie de disc) in diverse etape, la nivelul coloanei vertebrale toracice si lombare. Hemangiomul este un fel de tumoare benigna formata din sange si tesut si nu reprezinta de obicei motiv de ingrijorare decat daca provoaca simptome. Deshidratarea discala L5-S1 arata ca discul dintre vertebral L5 si S1 este uscat, posibil cauzand durere. Protruziile pot provoca durere sau probleme neurologice daca apeseaza pe nervi. La nivelul L3-L4, protruzia afecteaza nervul L3 si la L4-L5 afecteaza nervul L4. Acestea pot provoca durere care radiaza catre picioare.

Modificarea de fibroza epidurala este cel mai probabil o consecinta a operatiei si poate duce la durere la nivel genital, in zona lombara, a feselor sau a picioarelor. Radacina S1 este mentionata de mai multe ori in RMN, ceea ce poate explica durerile pe care le ai pe piciorul stang.

Recomandarea ar fi sa continuati recuperarea si sa discutati cu medicul tau despre aceste rezultate RMN. De obicei, metodele de tratament pot implica fizioterapie, analgezice, antiinflamatoare si uneori interventii chirurgicale, daca medicul considera ca este necesar. In functie de rezultatele RMN si de simptomele tale actuale, este posibil sa fie necesare investigatii suplimentare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557
sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/ce-este-hernia-de-disc-si-care-sunt-optiunile-de-tratamenti_20362

Aurel

acum 3 saptamani

Vă mulțumesc!