Nodul la sânul drept?

Afectiuni ale sanilor

Postata de Gall cu 10 luni in urma.

Buna ziua,vă rog dacă se poate un răspuns: nodul san drept:Imagine hipoecogena nodulară de aproximativ 9/7 setată in interior usor polilobata cu ușoară atenuare posterioare situată în cadranul inferoextern bine delimitată superior.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Este important sa obtineti o evaluare medicala si sa discutati cu un medic specialist in domeniul sanului. Este posibil ca nodulul sa necesite mai multe investigatii, cum ar fi o mamografie sau biopsie, pentru a determina daca este benign sau malign. De asemenea, medicul poate recomanda un plan de tratament adecvat, daca este necesar. Nu ignorati aceasta problema si adresati-va unui medic cat mai curand posibil.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Cancerul-mamar/care-sunt-semnele-precoce-ale-cancerului-de-sani_19623

Ruxandra

acum 10 luni

Imagine hipoecogena: Aceasta se referă la o zonă care apare mai întunecată pe o imagine ecografica. "Hipoecogen" înseamnă că structura respectivă reflectă mai puține unde sonore comparativ cu țesuturile înconjurătoare. Acest lucru poate indica prezența unei mase sau a unei tumori, dar poate fi și o caracteristică normală a unui anumit tip de țesut.

Nodulară: Acest termen se referă la forma sau structura masei. O masă nodulară este de obicei rotundă sau ovală și poate fi solidă sau plină cu lichid.

9/7: Acestea sunt probabil dimensiunile masei, măsurate în milimetri.

Ușoară atenuare posterioară: Acesta este un termen care descrie modul în care undele sonore sunt absorbite sau reflectate de masă. Atenuarea posterioară se referă la faptul că undele sonore sunt absorbite de masă, ceea ce face ca zona din spatele masei să apară mai întunecată pe imagine.

Situată în cadranul inferoextern: Aceasta indică locația masei. Cadranul inferoextern se referă la partea de jos și exterioară a sanului.

Bine delimitată superior: Acesta indică faptul că marginea superioară a masei este clar definită sau vizibilă pe imagine.

Poate fi o varietate de lucruri, inclusiv un chist, o tumoare benignă sau malignă.

E indicat sa faceti investigatii suplimentare, de ex. un RMN sau o mamografie.

Personal, pentru RMN recomand intai sa cititi aici in ce afectiuni e indicat: adresa_web_filtrata /opt-indicatii-pentru-rmn-san-cu-substanta-contrast/