Ce pot face?

Afectiuni ale sanilor

Postata de Utilizator11703185846 cu 3 luni in urma.

Durere la sanul stang de 2 saptamani.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Durerea la san poate indica o varietate de probleme, inclusiv o infectie, chist, leziuni sau, in cazuri rare, cancer. Este important sa va programati o vizita la un medic cat mai curand posibil, mai ales daca durerea este persistenta.

Se pot aplica diverse metode pentru a reduce durerea, precum analgezice, comprese reci sau calde si reglarea sutienului pentru a asigura suport adecvat. Un stil de viata sanatos, cu o dieta echilibrata si exercitii fizice regulate, poate ajuta si el la ameliorarea simptomelor.

De asemenea, tineti cont de faptul ca nu este recomandat sa va autodiagnosticati sau sa va autotratati. Consultarea unui medic este intotdeauna cea mai buna optiune atunci cand intampinati probleme de sanatate.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/care-sunt-cauzele-durerilor-la-sani-ne-raspunde-dr-cristian-nicolae-medi_18957
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/cauzele-aparitiei-durerilor-de-sani_17569