Supradoza de diazepam

Abuz de stupefiante Supradoza de capecitabina

Postata de b.andreea61 cu 10 ani in urma.

Acum cateva zile,o cunostinta a luat 40 de tablete de diazepam intr-o singura zi.a fost dus la spital dupa aproximativ 10 ore,i s-au facut analize si s-a stabilit intr-o internare de o zi ca nu a fost afectat nci un organ,dupa care a parasit spitalul.Intrebarea mea este : cat de mult pot sa ramana afectate functiile senzoriale si cognitive dupa o doza asa de mare si ce se poate face in acest sens si pt a se grabi detoxifierea organismului ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Diazepam este un medicament puternic care, atunci cand este consumat in cantitati excesive, poate avea efecte semnificative asupra functionarii senzoriale si cognitive. Cu alte cuvinte, se poate afecta capacitatea unei persoane de a procesa informatii, de a lua decizii si de a intelege ce se petrece in jurul ei. Aceste efecte pot dura pana la cateva zile, sau chiar saptamani, in functie de metabolismul fiecarei persoane si de cantitatea de Diazepam ingerata.

Cu toate acestea, deoarece corpul dumneavoastra si-a atins deja pragul de toxicitate, este posibil sa va reveniti mai rapid decat ati anticipat. Medicul va poate prescrie un regim de detoxificare pentru a ajuta la curatarea organismului de Diazepam. Acesta poate implica o combinatie de terapie nutritiva, detoxifiere prin intarirea functiei hepatice (folosind suplimente naturale precum mesteacan, artar sau lapte de ciulin), hidratare adecvata si somn indelungat.

In ceea ce priveste functiile cognitive, ar putea fi necesara o perioada mai lunga de recuperare. Terapia cognitiv-comportamentala poate fi utila in acest sens, deoarece ajuta la identificarea si modificarea modelelor de gandire nesanatoase care pot contribui la dependenta de droguri. Exercitiile fizice, cum ar fi yoga sau tai chi, pot ajuta de asemenea la imbunatatirea functiei cognitive.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie sau https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Abuz--dependenta--si-intoxicatii/abuzul-de-barbiturice_135
https://sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/intoxicatia-cu-barbiturice