Durere măsea, umflare falcă, posibil abces dentar?

Abces dentar

Postata de just_asking cu un an in urma.

Bună seara,

Vineri seară, deci acum 4 zile, a început să mă doară destul de puternic o măsea. Ulterior, în aceeași seară, durerea s-a mai ameliorat, însă mi s-a umflat falca respectivă (puțin vizibil, chiar în partea de jos, deci probabil sub rădăcina dinților).

Problema s-a ameliorat treptat, ieri doar mă mai durea puțin la apăsare locală. Nu am luat decât nurofen și ulterior ketonal, dar am întrerupt apoi.

În prezent, problema este că am o stare generală de moleșeală, somnolență, plus durere de cap. Asta în condițiile în care sunt și răcit de câteva zile.

Întrebarea mea e dacă ar putea fi un motiv de îngrijorare, să fie abces dentar, de exemplu, care s-ar putea răspândi în alte părți ale corpului (chiar dacă în dreptul dintelui nu mai am nici o problemă, aparent). La stomatolog nu ajung decât peste câteva zile.

Mulțumesc.

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Oboseala-cronica/oboseala-si-somnolenta-cauze-comune_7596