Cum pot scapa de durere de gingie?

Abces dentar

Postata de Deea05 cu 8 luni in urma.

Bună ziua!! Acum 8 luni mi-am scos maseaua de minte,a fost nevoie de operație...
Dar acum de ceva timp mi se umfla locul unde a fost maseaua si ma doare si urechea si capul până imi dau lacrimile...menționez ca langa gingie am o măsea cariată,dar acea masea nu ma deranjeaza deloc...
Imi puteti spune care sunt cauzele si ce ar trebui sa fac?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 8 luni

Buna ziua!

Durerea si umflarea in zona in care a fost extrasa maseaua de minte ar putea fi rezultatul unei infectii sau a unei complicatii postoperatorii. In plus, maseaua cariata de langa gingie poate fi si ea o sursa de disconfort si poate duce la extinderea infectiei catre zonele adiacente.

Pentru a determina cauza exacta si pentru a primi un tratament adecvat, va recomand sa solicitati o consultatie de urgenta la medicul stomatolog: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Chirurgie-orodentara/osteita-alveolara-poate-aparea-dupa-extractia-dentara_19550