Am nevoie de Antirabic?

Vaccinarea si profilaxia

Postata de Utilizator11698053887 cu 6 luni in urma.

Bună ziua, în urmă cu o săptămână (16 Oc m-am jucat cu o pisica de pe stradă și la un moment dat m-a zgâriat și mușcat puțin. Nu mi-a dat sângele, a fost cumva superficială zgârâietura, mușcatura mai mult în joacă. Am mers cam târziu la urgențe, după 6 zile pentru că nu mă gândisem la rabie. La urgențe mi-au spus că am venit târziu și că ei în Oradea nu au antirabic și să merg la Spitalul de Boli Infecțioase, așa că am mers acolo și m-au inspectat și au decis să nu îmi dea vaccinul ei spunând că nu existe șanse să fii luat rabie pentru că nu mi-a dat sângele și mai ales că incidentul s-a produs în mijlocul orașului, nu în afară unde sunt șanse mai mari.
Problema e că eu nu pot să stau liniștit cu gândul ăsta.. ce pot să mai fac?
Mulțumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Daca sunteti ingrijorat cu privire la riscul de rabie, cel mai bine ar fi sa consultati un medic specialist in boli infectioase. Medicul poate evalua situatia in detaliu si sa furnizeze informatii si tratament adecvat. In orice caz, este important sa raportati orice incident similar cu animale precum zgarieturi sau muscaturi si sa cereti sfatul unui medic.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/boli infectioase

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Meningita-si-alte-infectii-ale-sistemului-nervos/rabia-turbarea_660